Інтернет-магазин пропонує огляд кабелів та роз'ємів HDMI ARC та eARC  зроблений Simon Cohen та опублікований на digitaltrends.com
___

Під час налаштування нового телевізора або саундбару вам знадобляться різні кабелі. Більшість людей просто використовують старий HDMI-кабель, який є вдома, оскільки більшість телевізорів сумісні з цим обладнанням. Але якщо ви налаштовуєте хорошу звукову систему для свого телевізора, ви, ймовірно, прочитаєте в інструкції про порти HDMI ARC та eARC.

Але в чому саме різниця між цими двома типами портів? І чи один з них кращий за інший? Більше того, чи вони кращі за стандартні HDMI-порти?

Ось детальніший огляд HDMI ARC та eARC, включаючи порівняння якості звуку та недоліки обох типів з'єднань, щоб допомогти вам вирішити, коли краще обирати HDMI ARC або eARC.

HDMI 

Перш ніж перейти до HDMI ARC/eARC, швидко згадаємо, що робить HDMI-з'єднання: воно може передавати цифрове відео та аудіо з одного пристрою на інший за допомогою одного кабелю. Коли його вперше представили, ця цифрова супермагістраль була обмежена одним напрямком потоку. Аудіо та відео передавалися від джерела до телевізора (або проектора) і ніколи в зворотному напрямку.

HDMI

Єдиним винятком був HDMI Consumer Electronics Control (CEC) — дуже низькошвидкісний набір команд, які могли передаватися в обох напрямках вздовж HDMI-кабелю, щоб пульт телевізора міг керувати гучністю AV-ресивера, або кнопка живлення на пульті ресивера могла вимикати телевізор. Це почало змінюватися лише з пізнішою версією стандарту HDMI (HDMI 1.4).

ARC: аудіоканал зворотного зв'язку

Як випливає з назви, Audio Return Channel — що дає нам «ARC» в HDMI ARC/eARC — додає можливість телевізору передавати аудіо назад вздовж HDMI-кабелю до пристрою-джерела. Навіщо це потрібно?

Якщо у вас є AV-ресивер і ви підключаєте до нього Blu-ray плеєри, ігрові консолі або стрімінгові пристрої, ресивер відтворюватиме аудіо через колонки вашої домашньої театральної системи та передаватиме відео на ваш телевізор. Все добре.

Але не кожне джерело відео, яке ви хочете переглянути, надходить від зовнішнього пристрою. Деякі телевізори мають власні стрімінгові додатки або TV-тюнери. До появи HDMI ARC, якщо ви хотіли слухати ці джерела через колонки ресивера замість тих, що вбудовані в телевізор, вам потрібно було прокласти другий кабель (зазвичай оптичний) від телевізора назад до ресивера. Це не тільки руйнувало простоту з'єднання одним кабелем, але й вимагало додаткових кнопок для налаштування, кожного разу, коли ви перемикалися на використання телевізора як джерела звуку.

HDMI ARC повертає цю простоту, дозволяючи знову використовувати один кабель для всіх ваших потреб.

Кращий звук

Оптичні кабелі чудово підходять для передачі об'ємного звуку Dolby Digital 5.1 від пристрою до пристрою. Однак, нові формати об'ємного звуку, такі як Dolby Atmos або DTS, їм не під силу. HDMI ARC, завдяки своїй більшій пропускній здатності, може передавати ці формати також, тому якщо ви використовуєте телевізор для трансляції Dolby Atmos з Disney+, ви зможете передати цей сигнал на сумісний AV-ресивер або саундбар.

Є одне застереження: хоча HDMI ARC може передавати формати з високою пропускною здатністю, такі як Dolby Atmos, ваш телевізор все одно має підтримувати ці формати. Наприклад, деякі телевізори відтворюють Dolby Atmos через вбудовані динаміки, але не можуть передавати той самий контент Dolby Atmos через свій HDMI ARC (відомий як Dolby Atmos passthrough). Завжди уважно читайте технічні характеристики продукту, щоб знати, що він може і що не може робити.

Простота перемикання

Зазвичай, використовуючи оптичне з'єднання від телевізора до ресивера або саундбару, вам потрібно вручну перемикатися на оптичний вхід, коли ви хочете чути звук телевізора, а потім перемикатися назад на HDMI-входи ресивера або саундбару, коли ви хочете знову дивитися зовнішнє джерело контенту. Можливо, вам також доведеться вмикати або вимикати вбудовані динаміки телевізора кожного разу, коли ви перемикаєтесь.

З HDMI ARC ви можете забути про пульти від саундбару або ресивера — як тільки ви починаєте дивитися контент, який надходить з телевізора, підключений саундбар або ресивер автоматично перемикається на правильний вхід.

eARC: вдосконалення ARC

HDMI ARC був великим покращенням порівняно з оптичними аудіо-з'єднаннями, але ця технологія має одне обмеження, яке завжди викликало нарікання у аудіо-пуристів: вона має пропускну здатність для підтримки Dolby Atmos, але тільки втратної версії цього формату, що використовує Dolby Digital Plus. Якщо ви транслюєте Dolby Atmos (наприклад, з Netflix або Apple TV+), це не проблема, тому що це той самий вид Atmos, який використовують ці сервіси.

Але фізичні носії, такі як Blu-ray диски або ігрові диски для консолей, а також деякі завантажені музичні файли, використовують якіснішу версію Dolby Atmos завдяки безвтратним можливостям Dolby TrueHD. Є також можливість, що стрімінгові сервіси в майбутньому запропонують безвтратне аудіо як оновлення.

Як ви вже могли здогадатися, Dolby TrueHD вимагає більше пропускної здатності, ніж Dolby Digital Plus, і специфікація HDMI ARC ніколи не була розрахована на це. Ось чому ми тепер маємо вдосконалений аудіоканал зворотного зв'язку (eARC), який має достатню пропускну здатність і може обробляти безвтратне високоякісне аудіо до 24-біт/192 кГц, що задовольнить навіть найвибагливіших аудіофілів.

Коли використовувати eARC?

Зараз eARC буде найбільш корисним для тих, хто підключає всі свої контент-пристрої до HDMI-входів телевізора, а не до входів саундбару або AV-ресивера. Це особливо зручно для тих, хто володіє саундбаром, що підтримує Dolby Atmos, наприклад, Sonos Beam (2-го покоління), Sonos Arc або Bose Smart Soundbar 900, оскільки ці колонки не мають власних HDMI-входів.

Без порту eARC на вашому телевізорі не має значення, якщо у вас найдорощий Blu-ray плеєр підключений до одного з інших входів — ви не зможете передати безвтратне високоякісне аудіо (незалежно від того, Dolby Atmos або інший формат) до зовнішніх аудіопристроїв.

Для людей, які підключають свої пристрої до AV-ресивера (або саундбару з принаймні одним HDMI-входом), потреба в eARC дещо менша. Зазвичай джерела високоякісного аудіо (головним чином Blu-ray плеєри) можна підключити безпосередньо до цього обладнання, не покладаючись на аудіоможливості телевізора. Але все ж є ймовірність, що у вас буде високоякісне аудіоджерело, підключене до телевізора, і в такі моменти eARC буде корисним.

Тож eARC лише для кращого Dolby Atmos?

Ні, не зовсім. HDMI eARC був розроблений для забезпечення до 37 Мбіт/с пропускної здатності для аудіо-зворотного каналу, тоді як HDMI ARC ніколи не був призначений для більше ніж 1 Мбіт/с. Це велика різниця, і вона дає eARC можливість передавати різноманітні аудіо формати високої якості. Наприклад, хоча Dolby TrueHD дає найкращий результат для Atmos, TrueHD також може використовуватися для передачі безвтратних версій менш екзотичного аудіоконтенту, як-от 5.1, 7.1 або звичайного двоканального стерео. Те саме стосується форматів, таких як DTS, DTS-HD та DTS-HD Master Audio.

eARC має автоматичну функцію синхронізації звуку з відео (lip-sync), тому теоретично вам більше не потрібно буде налаштовувати затримку на телевізорі або аудіообладнанні для ідеального поєднання звуку та зображення, як це іноді потрібно робити при використанні HDMI ARC або оптичних з'єднань.

Також є потенційні не-аудіо переваги eARC. ARC вимагає увімкнення HDMI-CEC на вашому обладнанні — ці дві функції працюють у тандемі. eARC має власний вбудований механізм виявлення пристроїв, який не потребує CEC. Тому, хоча все ще рекомендується тримати CEC увімкненим (вимкнення його означає, що ви не зможете надсилати команди пристроям через HDMI), якщо це створює вам проблеми, можливо, ви зможете використовувати eARC без CEC.

Яке обладнання мені потрібно для HDMI ARC або eARC?

Для HDMI ARC вам знадобиться телевізор з HDMI ARC-портом і саундбар, AV-ресивер або інший аудіопристрій з відповідним HDMI ARC-портом. Вам також знадобиться HDMI-кабель для з'єднання цих двох пристроїв — практично будь-який HDMI-кабель підійде, оскільки HDMI ARC не вимагає великої пропускної здатності.

Для HDMI eARC все так само — обидва пристрої повинні мати eARC-порт, але вам також знадобиться HDMI-кабель, який підтримує Ethernet, як-от високошвидкісний HDMI-кабель з Ethernet або ультрависокошвидкісний HDMI-кабель. Як ми зазначили вище, eARC вимагає більшої пропускної здатності, ніж ARC.

Цікавитеся, чи підтримує ваше поточне обладнання HDMI ARC або eARC? Якщо так, то на HDMI-порту, що підтримує ці функції, повинно бути написано «ARC» або «ARC/eARC».

Є одна важлива річ, про яку потрібно знати: хоча новіші HDMI-пристрої розроблені для зворотної сумісності зі старими HDMI-пристроями, це не завжди стосується eARC. Більшість випадків, якщо ви підключите телевізор з eARC до саундбару з ARC, ви все одно отримаєте звук від телевізора — ви будете обмежені нижчою якістю звуку ARC, але це повинно працювати. Але специфікація eARC не вимагає, щоб пристрої eARC були зворотно сумісні, тому можуть бути випадки, коли це взагалі не працює. Як і з усіма технічними характеристиками, краще уважно читати дрібний шрифт і перевіряти у виробника перед покупкою.

Чи варто моєму наступному телевізору, саундбару або AV-ресиверу мати HDMI eARC?

Загалом — так. HDMI 2.1 (разом з HDMI eARC) — це останні стандарти для підключення аудіо та відео обладнання. Навіть якщо ви не плануєте використовувати їхні переваги відразу, більшість покупок AV-обладнання розраховані на щонайменше 10 років. Це довгий час, щоб залишатися з чимось, що не є сучасним.

Однак, якщо ви купуєте невеликий телевізор для кухні або спальні і не маєте наміру коли-небудь підключати його до зовнішнього саундбару або ресивера, ви можете обмежитися HDMI ARC (або навіть взагалі без HDMI ARC). І якщо ви купуєте недорогий саундбар для покращення звуку телевізора і вам не важливі Dolby Atmos, високоякісний звук або підготовка до майбутнього, тоді цей пристрій, ймовірно, підійде і без ARC або eARC.

Чи є якісь недоліки у використанні ARC/eARC?

Якщо у вас є пристрої, що підтримують цю технологію, недоліків у її використанні практично немає, особливо у вдосконаленої версії eARC, яка допомагає гарантувати, що не буде зниження якості звуку, і може навіть дозволити вам отримати інші переваги HDMI 2.1, яких не можна досягти через інші з'єднання. Управління кабелями теж простіше.

Щоб отримати всі переваги ARC/eARC, все ваше обладнання повинно підтримувати цю технологію, що може вимагати значних інвестицій з вашого боку. Але це можливо зробити поетапно. Наприклад, якщо вам дуже подобається ваш телевізор, але він не має HDMI ARC/eARC, ось варіант: купіть саундбар, який має HDMI-вхід, оптичний вхід і HDMI-вихід.

Це дозволить вам налаштувати систему, яка передає повноцінний звук від стрімінгового пристрою, як Apple TV 4K, до саундбару, який, у свою чергу, передає лише відео на ваш телевізор. Будь-який звук, який продукує ваш телевізор, все одно передаватиметься на саундбар через оптичне з'єднання. Цей звук буде обмежений до Dolby Digital 5.1, але якщо ваш телевізор не має HDMI ARC/eARC, то це, ймовірно, найкращий звук, який ваш телевізор може виробляти.

Також варто почати рахувати ваші HDMI-порти, оскільки деякі домашні театральні налаштування можуть не мати достатньо місця для ваших ARC/eARC-з'єднань. Типовий приклад — підключення саундбару з підтримкою ARC, який не має HDMI-входу, лише вихід. Це означає, що ваш телевізор повинен використовувати HDMI ARC/eARC-порт лише для звуку. Якщо ви вже маніпулюєте кількома HDMI-з'єднаннями, ваш телевізор може не мати достатньо портів для такої конфігурації.

HDMI 2.1 — це те саме?

Відповідь — так і ні. Все досить складно.

HDMI 2.1 — це найновіша версія специфікації HDMI, технічний перелік вимог, яких повинні дотримуватися всі виробники, які бажають реалізувати HDMI 2.1 на своїх пристроях. І так, HDMI eARC входить до числа багатьох функцій HDMI 2.1. Але тут починаються складнощі.

Виробники можуть до певної міри вибирати, які з функцій HDMI 2.1 вони хочуть підтримувати. Вони можуть підтримувати всі або лише деякі з них, і в обох випадках їм дозволено заявляти, що вони пропонують HDMI 2.1, що, чесно кажучи, досить дивно. Вірте чи ні, але eARC вважається необов'язковою функцією, так само як ARC була необов'язковою у попередніх версіях HDMI.

Щоб зробити ситуацію ще більш складною, можливо ввімкнути HDMI eARC, використовуючи не HDMI 2.1 чипсети, що означає, що телевізор може пропонувати eARC, але не мати інших функцій HDMI 2.1.

Ми маємо чудове пояснення HDMI 2.1, якщо ви хочете більш детально ознайомитися з тим, що пропонує ця нова специфікація (підказка: в основному для геймерів і власників телевізорів 8K), але для наших цілей, ось що вам потрібно знати: якщо ви шукаєте пристрій, що підтримує HDMI eARC, шукайте цей точний напис на коробці продукту, у специфікаціях або на етикетках HDMI-портів (на щастя, порти HDMI чітко марковані для цих цілей).

Apple TV 4K моделей 2021 та 2022 років

Більшість людей будуть використовувати ARC/eARC між своїми телевізорами та саундбарами або AV-ресиверами, але є один незвичайний випадок, який варто згадати. Моделі Apple TV 4K 2021 та Apple TV 4K 2022 також мають HDMI eARC (хоча HDMI-порт не маркований як eARC), що виглядає дивно, якщо розглядати його лише як пристрій для потокового мультимедіа. Але оскільки ви можете бездротово підключити Apple HomePods або HomePod Minis до цього Apple TV, щоб використовувати їх як динаміки домашнього кінотеатру, маленька чорна коробка Apple може діяти як своєрідний гібрид стримера/ресивера, дозволяючи слухати будь-який контент, який може відтворювати Apple TV, а також будь-який звук, який може генерувати ваш телевізор.

 

Замовляйте кабелі та роз'єми за низькими цінами в інтернет-магазині SEA AUDIO!

 

SEA Audio пропонує кабелі та роз'єми виробництва MT-Power та Silent Wire у різних цінових сегментах. Наші менеджери радо підберуть будь-який кабель/роз'єм кожному клієнту індивідуально із врахуванням особливостей техніки та бюджету.